Mezinárodní tým archeologů oznámil nález zříceniny mayského Chrámu nočního slunce v guatemalském tropickém pralese. Guatemalští a američtí archeologové pod vedením profesora Stephena Houstona v lokalitě El Zotz pracují zhruba šest let, informovala agentura AFP.

"Slunce představovalo klíčový prvek mayského světa," vysvětlil Houston, profesor Brownovy univerzity v Rhode Islandu. "Tato budova měla oslavovat úzké spojení mezi mayským králem a nejvýraznějším předmětem na nebi."

Chrám se musel mrzačit

Mayové byli přesvědčeni, že slunce úzce souvisí s vládnoucí dynastií. A velmi dobře si mohli myslet, že chrám je ve skutečnosti živoucí bytostí. Dosavadní objevy naznačují, že kdykoliv chtěli Mayové přistavit další část chrámu, úmyslně zmrzačili část soch a reliéfů, jež připomínají nos či ústa, aby tak budovu po dobu rekonstrukce "vypnuli".

Chrám byl nejspíš postaven na památku prvního z vůdců dynastie El Zotz přezdívaného Pa'Chan. Jeho královská hrobka leží nedaleko odsud.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.