Na obálku své první velké monografie si Rafani nechali vytisknout citát od Milana Knížáka, který je kdysi osočil ze srabáctví. Rafani byli vždycky sebemrskači, i když v tomto případě je to naopak: Knížákovo opovržení je pro skupinu s aktivistickými sklony vlastně dobrou vizitkou.

Kniha je poněkud opožděným průvodcem po krajině rafanovských akcí vykonaných v letech 2000-2006. Vychází k retrospektivní výstavě skupiny v Domě umění města Brna nazvané Dech. Druhý díl rafanovské historie, která se loni rozrostla například o celovečerní dokument věnovaný Praze a její skryté kulturní elitě, se prý již chystá.

Z hospodských řečí

Rafani, dvakrát nominovaní na Cenu Jindřicha Chalupeckého, jsou nejlépe organizovanými autory českého konceptuálního umění. Skupina vznikla před dvanácti lety z hospodských řečí čtyř studentů pražské akademie.

Členové od začátku vystupují v uniformách, o svých dílech hovoří unisono ve shodném duchu a podřizují se desateru, jehož jeden bod například zní: Aktivity umělecké skupiny Rafani mají v případě nutnosti přednost před mými osobními zájmy. Přestože důsledně dodržují společné autorství, svou identitu neskrývají. Zakládajícími členy byli Luděk Rathouský, Petr Motejzík, Marek Meduna a Radim Kořínek.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.