Naleziště v malijském Djenné-Djenno jako první v sedmdesátých letech odkryli američtí archeologové Susan a Roderick McIntoshovi. Dalších třicet let byla na místě vyhlášena památková zóna s neobyčejnou koncentrací sošek a pozůstatků osídlení z roku 450. Dnes, kdy se Mali zmítá v politické nestabilitě, je místo opuštěné.

"Na zemi se válí střepy starodávné keramiky a ze špinavé země trčí vrcholky neodkrytých váz. Ještě na podzim tu pracovala skupinka studentů archeologie, ale teď už na místě nikdo není," líčí redaktor deníku New York Times.

Podle něj se Djenné-Djenno brzy stane další z památkových zón, které ve světle nedávných událostí v Mali zbudou na pašeráky a obchodníky na černém trhu. Předměty z něj se v posledních týdnech rychle dostávají do oběhu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.