Po dvanácti letech přišla přední britská galerie Tate Modern o důležitého sponzora. Holandsko-britský konglomerát Unilever oznámil, že od příštího roku již nebude dotovat instalace v obřím továrním prostoru Turbine Hall.

Jak připomíná BBC, pod hlavičkou Unileveru se od roku 2000 konalo celkem třináct výstav. Všechny vznikly přímo na míru Tate Modern a dohromady stály 4,41 milionu libry (v přepočtu zhruba 140 milionu korun).

Semínka a historky

Zřejmě nejslavnější instalací v Turbine Hall byl projekt čínského umělce a disidenta Aj Wej-Weje, který halu zasypal miliony porcelánových semínek. Tate Modern později desetinu semínek odkoupila do své stálé sbírky.

Poslední letošní akce v prostoru se jmenuje These Associations a jejím autorem je Tino Sehgal. Jde o první živou performanci, která kdy v Tate Modern proběhla, a její účastníci se divákům svěřují se soukromými historkami a vyznáními.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.