Stavba nového akvaduktu byla pro staré Římany věcí prestiže. Císař Traianus, který svůj akvadukt začal stavět na začátku druhého století, se však svoji monumentální stavbou chtěl také zapsat do historie.

Teprve nyní se archeologům podařilo vystopovat, kde vlastně poslední z jedenácti římských akvaduktů Aqua Traiana pramenil. Informuje o tom nové číslo časopisu Archaeology.

Za časů Trajána potřeboval milion obyvatel Říma stále větší přísun vody, nemluvě o zámožných majitelích vil či Trajánových lázních. Císař si proto objednal monumentální stavbu, která by poptávku uspokojila a ještě mu zajistila místo v dějinách.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.