Výtvarný kritik BBC Will Gompertz vydává začátkem září pětisetstránkovou knihu, která má sloužit jako "rychlokurz" pro všechny návštěvníky výstav. Komu je i pět set stran mnoho, může se zorientovat na Gompertzově přiložené mapě. Vypadá jako schéma londýnského metra, přitom zachycuje dějiny moderního umění.

Nic jako definitivní pohled na vývoj umění samozřejmě neexistuje, a tak je i Gompertzova mapa vlastně interpretací. Za nejdůležitější událost dějin dvacátého století kritik označuje rok 1917, kdy si Marcel Duchamp v newyorském obchodě JL Mott Iron Works zakoupil záchodovou mísu, podepsal ji (raději jen pod pseudonymem R. Mutt) a pár dnů poté vystavil v rámci Mezinárodní výstavy 1917 – do té doby vůbec největší přehlídce umění, jaká kdy ve Spojených státech proběhla.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.