Nízký státní příspěvek na provoz Národní galerie nutí jejího ředitele Vladimíra Rösela k úsporám. Proto nyní galerie opouští Dům U Černé Matky Boží. Budou následovat další úsporné kroky?

"Určitě ano, ale v tuto chvíli nemohu nic prozradit. Vedeme jednání s rozpočtovým oddělením ministerstva kultury o strategických řešeních. Dotýká se to naší koncepce, kterou jsme ministerstvu předložili v červnu," říká Rösel.

HN: To zní jako velká restrukturalizace celé instituce.

To se přeci očekávalo, to byl jeden z důvodů, proč jsem byl před rokem jmenován.

HN: Takže o čem se uvažuje? Třeba že zavřete Veletržní palác?

Tak velké kroky to zase nebudou. Rozhodně nesmí dojít k opouštění budov, ve kterých se nacházejí depozitáře. Proto jsme museli - byť neradi - odejít z Jiřského kláštera, kde žádný depozitář nebyl a budova byla v pronájmu od Správy Pražského hradu. Podobně je na tom i Dům U Černé Matky Boží. Ani tady nebylo žádné další využití kromě expozice. A rovněž to byla budova, ve které nejsme doma, patří Státnímu fondu kultury.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.