Mezinárodní výstavu graffiti a street artu připravila Galerie hlavního města Prahy. Otevře se 10. října v Městské knihovně pod názvem Městem posedlí, kurátor Radek Wolmuth na ní představí tvorbu 26 autorů z celého světa.

Výtvarnému projevu, který je ve své původní podobě trestný, avšak existuje všude po světě, se říká různě - graffiti, street art, street deco, urban art. Také každý z autorů na výstavě zastoupený se vyjadřuje jinak, spojuje je ale město, které je pro ně inspirací a výstavní síní zároveň.

Obrazy malované přímo na zeď

Přestože přezdívky vystavujících tvůrců většině lidí nic neřeknou, autoři, kteří se za nimi skrývají, patří k tomu nejlepšímu, co současný street art nabízí. Přestože mají kořeny v nezávislé zóně, skoro všichni vystavení umělci dlouhodobě spolupracují i s galeriemi.

Jelikož graffiti provedené na plátno podle pořadatelů výstavy ztrácí na autenticitě, vznikala většina monumentálních děl těsně před výstavou přímo na zdi galerie. Výstava ale zahrnuje také instalace, projekce, fotografie hotových děl, nebo videa a televizní záznamy informující o graffiti.

Přestože je výstava svým založením poněkud kontroverzní, nejedná se ve světovém měřítku o ojedinělou akci. "V galeriích se street art vystavuje od 70. let, není to nic neobvyklého," uvedl kurátor.

Legendy českého street artu

Výběr zástupců české scény tvoří zhruba polovinu výstavy. Nechybějí street artové legendy jako POINT, všestranný umělec a jeden z prvních tuzemských tvůrců 3D graffiti, který také připravil koncepci celé výstavy. Vedle něj se představí například MASKER, EPOS 257, nebo PASTA ONER.

Součástí výstavy bude bohatý doprovodný program, který zahrne malování na nových i tradičních legálních zdech v Praze. Pořadatelé mají zatím potvrzena čtyři místa: na Vítězném náměstí, pod Vítkovem, na galerii Trafačka a v Meet Factory.

Plánovány jsou besedy s českými i zahraničními autory, procházky po jednotlivých lokalitách s tvůrci či teoretiky, pro děti se chystají workshopy s vyprávěním o vývoji graffiti v ČR.