Tahákem příští sezony v Alšově jihočeské galerii má být výstava Andy Warhol - Zlatá šedesátá. Název odkazuje nejen na dobu 60. let, ale i na významné výročí, které bude galerie slavit v roce 2013.

Výstava se bude konat v Zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou od 1. července do 25. srpna 2013.

Srp a kladivo

"Po letošní úspěšné výstavě Andy Warhol - The Art of PoP v bavorském Ambergu a následující inspirativní výstavě v Metropolitním muzeu umění v New Yorku Regarding Warhol: Sixty Artists, Fifty Years jsme se rozhodli pro příští rok připravit všem návštěvníkům Jihočeského kraje umělecký zážitek spojený se jménem Andyho Warhola, světoznámého malíře a grafika s československými kořeny, v podobě velké retrospektivní výstavy k nedožitým pětaosmdesátinám autora," uvedl ředitel galerie Aleš Seifert.

Podle kurátora Miroslava Houšky výstavu vytvoří v minimálním rozsahu 90 velkoformátových originálních serigrafií ze zápůjček soukromých sběratelů i galerií. Budou se vystavovat také originály a řada kuriózních artefaktů.

Návštěvníci uvidí třeba obaly první gramofonové desky pro americkou skupinou The Velvet Underground, které Warhol dělal manažera, i originální obaly pro dvě desky kapely The Rolling Stones se zipem. "Jednáme o zápůjčce Marilyn Monroe, které jsou po deseti v sériích - základní, stříbrná a zlatá. Bude tam i kolekce křesel a také Srp a kladivo v originále. Součástí výstavy bude dílna, kde si budou moci návštěvníci sami potisknout trička s motivem Andyho Warhola," řekl kurátor.

Galerie podle ředitele jedná také o zápůjčkách s Muzeem moderního umění Andyho Warhola v Medzilaborcích. V jednání, která jsou kvůli velkému zájmu velmi obtížná, jsou třeba Campbellovy polévky. "Snažíme se získat co nejvíce děl," uved Seifert s tím, že náklady na projekt i pojištění se budou pohybovat v řádech statisíců korun.

Měli by je zaplatit sponzoři. Organizátoři počítají s tím, že by výstavu v nejoblíbenější turistické destinaci jižních Čech měly navštívit desítky tisíc lidí.

Související