Naši předkové museli být velmi tolerantní, když pod jednou secesní střechou dovolili vystavovat modernistickým umělcům - ve své době přehlíženým a posmívaným - vedle adorovaných, ale již trochu odkvétajících akademiků.

Výstava k oslavě stého výročí otevření Obecního domu v Praze se na ten kontrast zaměřuje v konkrétním výřezu: připomíná výstavy, které se tu protočily během zahajovacího roku 1912.

Silná dobová káva

V reprezentativně honosném prostředí na sebe hned od začátku naráželi umělci velmi odlišní. Secesní a realističtí autoři jako Mucha, Ženíšek, Švabinský, Myslbek či Šaloun s kubisty a symbolisty Fillou, Čapkem, Špálou, Zrzavým či Váchalem. Pro současníky je to atraktivní setkání klasiků, pro dobové obecenstvo to však byla silná káva.

"Tato reprezentační výstava českého umění výtvarného, kterou byl zasvěcen konglomerát nechutností a absurdností zvaný Obecní dům pražský, prezentuje jen umělecký zmatek a uměleckou bídu dneška," psal rozhorleně v roce 1912 kritik F. X. Šalda. Ani jeho však nenapadlo volat po nějakém zákazu.

"Naštěstí tady nebyl žádný cenzor, který by rozhodoval, co se bude vystavovat a co ne," říká kurátor výstavy Otto M. Urban, podle něhož bylo kolem nové honosné stavby i beztak dost povyku.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.