Uspořádat výstavu syrského umění v době, kdy v Sýrii probíhá občanská válka, není vůbec snadné. Přesvědčila se o tom i kurátorka Nour Wali, které se nyní v londýnské Gallery 8 podařilo shromáždit sbírku obrazů a kreseb od současných syrských autorů. Velká část z nich musela být ze země doslova propašována ven, informuje deník Guardian.

Od soboty otevřená výstava, nesoucí název Shattered Beauty, je věnovaná těm, kteří během probíhajícího povstání proti režimu Bašára al-Asada ztratili své blízké. Je ale také zprávou o hrozném stavu, do kterého se momentálně dostali syrští umělci.

"Někteří zmizeli úplně, s jinými se nejde spojit, protože nefunguje telefon ani internet. Můžeme se jen domýšlet, zda jsou vůbec naživu," říká kurátorka. O nic snadnější nebyl ani převos obrazů do Británie - například malby Azzy Abo Rabiehy z města Hamá se během transportu ocitly pod přímou palbou.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.