Jedno z nejprestižnějších ocenění ve světě umění, britská Turnerova cena, letos putuje do rukou videoumělkyně Elizabeth Priceové. Za vítězku letošního ročníku ji v pondělí v londýnské galerii Tate Britain vyhlásil herec Jude Law, informovala agentura AP.

Pětačtyřicetiletá Priceová získala první cenu a šek v hodnotě 25 tisíc liber za svoji videoinstalací The Woolworths Choir of 1979, 2012, která v sobě míchá historické videozáznamy, archivní fotografie i moderní počítačovou techniku.

Video, původně vystavené v Centru současného umění Baltic, je silně spjaté s hudbou a rytmizované střihem. Divákovi trvá několik minut, než zjistí, oč běží - tedy že umělkyně se rozhodla popsat gotický kostel ze 13. století a vzápětí rekonstruovat požár v obchodním domě Woolworth's v Manchesteru, kde roku 1979 zahynulo deset lidí.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.