Korejskému umělci Nam June Paikovi se přezdívá "otec video-artu". Muže, který zemřel před šesti lety, nyní připomíná výstava Global Visionary v Smithsonian American Art Museum ve Washingtonu, která poběží až do 11. srpna příštího roku.

Součástí výstavy je sedmašedesát uměleckých děl a přes sto čtyřicet dalších předmětů vybraných z June Paikova archivu, který muzeum vlastní od roku 2009. "Nam June Paik jako první pochopil, že televizní médium změní celý svět. Fungoval jako gravitační středobod pro současné umění dvacátého století," říká ředitelka muzea Elizabeth Broun.

Na výstavě je k vidění například Paikova obrovská změť blikajících záběrů nazvaná Megatron/Matrix či Paikovy umělecky preparované klavíry. Mezi dalšími exponáty je také socha takzvaného televizního Buddhy nebo Televizní hodiny, sestávající se ze dvaceti čtyř televizorů.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.