Obraz Josefa Lady Ponocný prošel v krátké době znovu aukcí a učinil nový autorský rekord. Zatímco 24. listopadu se v Dorotheu prodal za 1,2 milionu korun bez aukční přirážky, ve středu večer se v internetové dražbě společnosti Galerie Národní 25 prodal za vyvolávací cenu 1,5 milionu korun.

Nedoceněný malíř

Do internetové aukce dal obraz přímo majitel aukční síně, který jej v Dorotheu koupil. Řekl, že chtěl, aby se dílo brzy dostalo znovu na trh, neboť jedině tak se Ladovo dílo, podle něj nedoceněné, bude dále zhodnocovat.

V internetové aukci, která skončila ve 22:00, měl o Ladův kvaš na papíře zájem jediný uchazeč, který svůj příhoz učinil v úterý ve 22:33. Kolik přesně kupec zaplatí za dílo, není zřejmé, majitel galerie řekl, že obvyklá přirážka činí u této aukční síně 20 procent, ale může být ještě předmětem jednání.

V nabídce internetové aukce je ještě další Ladovo dílo, litografie s názvem Vánoce - Štědrý den s vyvolávací cenou 16 500 korun. Dražit ji lze ještě do čtvrtečního večera. Stejně dlouho budou v nabídce ještě například olej Joži Uprky Dívka v kroji nabízený za 165 000 korun nebo Bláhová Psyché Maxmiliana Pirnera s vyvolávací cenou 350 000 korun.

Nejdražší Ladovy obrazy

V dražbě je také několik drobnějších plastik a reliéfů Olbrama Zoubka vyvolávaných za řádově tisíce korun, o které je velký zájem. Některé se prodaly s několikanásobným nárůstem ceny, další jsou ještě v nabídce.

Ladova díla provedená technikou kvaše na kartonu se za cenu blížící se milionu (bez aukční provize) letos prodala několikrát. Po prodeji Ponocného na konci listopadu byl 2. prosince vydražen v aukci Galerie Kodl obraz s názvem Zimní radovánky za 900 000 korun.

Třetí místo v ladovském žebříčku má jeho dílo nazvané Hon na vsi a vydražené v roce 2006 za 870 000 korun. Letos na jaře se za 850 000 korun bez aukční přirážky prodal obraz s názvem Mikuláš, anděl a čert a za 750 000 obraz Zlenice v zimě.

Josef Lada - Ponocný
Související