Nový pohled na tvorbu jednoho z největších českých umělců 20. století Jana Zrzavého nabízí ostravská Galerie výtvarného umění. Rozsáhlý výběr z jeho celoživotního díla představuje pod názvem Božská hra.

Slavný malíř, grafik a ilustrátor se do ostravského Domu umění vrací po osmdesáti letech. "Na podzim roku 1932 tady měl Jan Zrzavý úspěšnou výstavu," připomíná ředitel galerie Jiří Jůza. "Pobyt v Ostravě na něj hluboce zapůsobil, dokonce tu sfáral do dolu a inspiraci z krajiny zvrásněné haldami pak rozvíjel i ve své práci. Zrzavý se na městskou krajinu dívá až mystickým vnitřním pohledem, dal té scenérii zcela nový ráz."

Galerie výtvarného umění v Ostravě pořádá výstavu spolu s Národní galerií, která spravuje podstatnou část umělcova odkazu. Díla zapůjčilo čtyřiadvacet veřejných institucí i soukromí sběratelé a některá jsou vystavena poprvé.

Na 250 Zrzavého maleb, kreseb a ilustrací obsadilo celý Dům umění - na míru jeho sálům expozici připravili Lenka Bydžovská, Vojtěch Lahoda, Zuzana Novotná a Karel Srp. "Chtěli jsme se podívat na práci Jana Zrzavého novým pohledem, nikoli zvnějšku, ale jeho očima. Jako by je zavřel a podíval se sám do svého nitra," přibližuje koncepci výstavy hlavní kurátor Karel Srp.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.