Máloco pro galeristy či majitele muzeí vystihuje letošní rok lépe než crowdfunding neboli nutnost sbírat peníze od veřejnosti. A to dokonce i ve Francii, kde byla kultura dlouho nedotknutelná pro pravicové i levicové vlády.

Letos se ale její rozpočet smrskl o 4 procenta, což představuje vůbec první "škrt v kultuře" za bezmála tři dekády. Příští rok půjde na živé umění v přepočtu 18,05 miliardy korun (cca o 151 milionů korun méně), kdežto památkový fond přijde rovnou o 2,1 miliardy korun. Proto začíná být na běžném pořádku, aby si i prestižní muzea říkaly o peníze od obyčejných lidí, referuje deník New York Times.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.