Už šestnáct let odborníci opatrně vysušují a opravují Roskilde 6, zřejmě největší zachovalou vikingskou loď na světě, která v jedenáctém století útočila na evropské přístavy. V současnosti se původní dřevěná žebra lodi vsazují do nového kovového trupu, aby mohla být loď napřesrok vystavena v Dánském národním muzeu, píše deník Guardian.

Třicet šest metrů dlouhé plavidlo bylo vybudováno zřejmě v roce 1025, ze kdy pochází jeho dubová žebra. Podle Garetha Williamse z Britského muzea se na loď vešlo zhruba sto válečníků, kteří zabírali u devětatřiceti párů vesel. Členové posádky zřejmě museli spát přímo u vesel a nemohli s sebou převážet ani objemné zásoby pitné vody.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.