Z Galerie hlavního města Prahy (GHMP) odchází hlavní kurátor Karel Srp. Z místa ho odvolala nová ředitelka GHMP Magdalena Juříková. ČTK o tom informovala mluvčí galerie Michaela Moučková.

Historik umění Srp patří mezi přední znalce výtvarného umění v Česku, pro GHMP připravil například úspěšné výstavy tvorby Toyen, Jindřicha Štyrského nebo nedávnou expozici Krištofa Kintery. Srp nechtěl své odvolání komentovat, věc hodlá řešit soudní cestou.

Výpověď je u právníka

Podle ředitelky Juříkové odchází Srp z organizačních důvodů. "Při mém rozhodování hrálo roli zejména jeho účinkování v roli vedoucího projektu digitalizace sbírek a také výstavní plán na tento rok, který jako vedoucí kurátor předložil v listopadu 2012 v podobě, kterou nebylo možno akceptovat programově ani ekonomicky," sdělila.

Digitalizace sbírek GHMP, jejíž rozpočet činil 64 milionů korun, je podle ředitelky Magdaleny Juříkové v neuspokojivém stavu. „Pan Srp byl vedoucí toho úkolu a neodvedl svou práci tak, jak bychom si představovali“, říká nová ředitelka.

Druhým důvodem jeho odvolání byl neuspokojivý výstavní plán pro tento rok. „Výstavní plán neobsahoval podrobné koncepce výstav, představoval jen nahozené problémy často jednou větou. A výstavy navíc neměly uvedené žádné rozpočty. Nyní jej doplňujeme o spoustu údajů, zpracováváme položkové rozpočty. Některá témata budou změněna,“ dodala Juříková pro IHNED.cz.

Podle svých slov si přesto kusthistorika Karla Srpa velmi cení. „Velice si vážím jeho badatelské práce. Také jsem mu nabídla externí spolupráci. On je typ samostatného badatele, nikoli manažera. Na nabídku zatím nereagoval, jen prohlásil, že se bude bránit soudní cestou,“ říká Magdalena Juříková.

Srp dostal výpověď ve středu. "Předal jsem výpověď právníkovi a ten se zřejmě bude bránit soudní cestou," řekl ČTK Srp.

Na uvolněné místo už je vybraná nástupkyně - kurátorka Hana Larvová, která dosud spravovala Centrum Františka Bílka.

Galerie zatím nezveřejnila výstavní plán na letošní rok. Některé velké výstavy, které se plánují dlouhodobě, už má ale jisté. Patří mezi ně například expozice Radka Kratiny v Domě U Kamenného zvonu, Nikoly Čulíka na Staroměstské radnici nebo fotografická výstava Vladimíra Birguse v Městské knihovně.

Kritizovaný i uznávaný

Srp působil jako ředitel GHMP v letech 2005 až 2007. Poté ho odvolala městská rada kvůli údajným nedostatkům při veřejných zakázkách, mimo jiné kvůli údajně pro město nevýhodně uzavřené smlouvě na restaurování pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí. Srp tehdy důvody svého odvolání neuznal, proti jeho odvolání se postavila i řada odborníků. V galerii pak působil jako kurátor.

V minulosti byl Srp kritizován i za účast v projektu Artbanky (Museum of Young Art), kde měl vzniknout prostor pro prezentaci mladých českých a slovenských umělců. Projekt se nelíbil části výtvarné scény i některým zástupcům pražské TOP 09. Podle nich byl projekt, který má být v lednu ukončen, pro Prahu nevýhodný.

Související