Smlouva mezi "velmi mladou dívkou a starým mužem". Ona jemu píše dopisy, on jí odpovídá kolážemi. Takový motiv si vybrala Národní galerie pro půvabnou výstavu v pražském Veletržním paláci jako připomínku dvacetiletého výročí založení Společnosti přátel Národní galerie, kterou inicioval básník a výtvarník Jiří Kolář (1914-2002).

Jeho koláže, které dennodenně posílal mladé Francouzce Béatrici Bizotové, jak si žádala jejich dohoda, ilustrují Kolářův post neúnavného podporovatele umění. Vedle mecenáše Národní galerie byl i spoluzakladatelem Ceny Jindřicha Chalupeckého pro umělce do 35 let. Zajímal se ovšem také o jednotlivce, kterým velkoryse pomáhal věnováním svých děl, dokázal je ale i skvěle motivovat k tvůrčí činnosti.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.