Probíhající občanská válka v Sýrii ohrožuje nejen životy místního obyvatelstva, ale i archeologický projekt u řeky Eufrat. Italský profesor Nicolo Marchetti z Univerzity v Bologni tu totiž druhým rokem pracuje na odkrývání biblického města Karchemiš, které představovalo důležitou obchodní stezku a svého času významem konkurovalo Babylonu.

Jenže Karchemiš se rozkládá na na hranicích dnešní vojenské základny na jihu Turecka a celá třetina města leží na syrském území, což práce komplikuje, líčí deník New York Times.

Už během prvního dne vykopávek - sotva poté, co archeologický tým dostal povolení od turecké armády - našel Marchetti dvoumetrovou stélu, zachovanou v jednom kuse od roku 975 př. n. l. "Byli jsme se po areálu rozhlédnout s inspektorem a vojákem. Všiml jsem si, že v jednom místě z písku kouká velký černý kámen, a když jsem přišel blíž, ukázalo se, že jde o zachovaný monolit. Stanleymu Kubrickovi by se líbil," vypráví Marchetti s odkazem na monolit, jenž se objevuje v Kubrickově filmu 2001: Vesmírná odysea.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.