Přední světoví archeologové z New Yorku, Paříže i z Berlína si stěžují na novou tureckou kulturní politiku. Ta zní jasně: pokud u nás chcete provádět archeologické výkopy, ať vaše muzea nejprve vrátí to, co jste nám za uplynulé stovky let ukradli.

Referuje o tom deník Guardian a připomíná například osud Německého archeologického institutu. Společnost zalořená roku 1829 je podepsána pod některými z největších tureckých archeologických nálezů, ale přesto měli její badatelé s Turky vloni problém. Úředníci jim totiž pohrozili, že Němcům odeberou povolení na archeologické výkopy, pokud se do země nevrátí 3300 let stará chetitská sfinga. Teprve když se tak vloni stalo, mohli se Němci vrátit zpět k výkopům.

Turecká vláda, která svoji politiku nazývá "kulturní válkou" a tvrdí, že v ní bude pokračovat i v dalších letech, podobné incidenty popírá. Nikdy by prý nevyhrožovala tím, že archeologům ze zahraničí sebere povolení.

"Turci hrají agresivní politickou hru. Snaží se nás vydírat a vytlačit ze země všechny zahraniční archeology, čímž ohrožují budoucnost vědy i další německo-turecké spolupráce," tvrdí Hermann Parzinger, předseda Nadace Pruského kulturního fondu v Berlíně.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.