Obraz Emila Filly s názvem Malíř se na středeční aukci v Praze prodal za 17,5 milionu korun. Překonal tak dosavadní autorův rekord, kdy se plátno Zátiší s lahví Cherry v roce 2010 prodalo za 16,25 milionu korun bez aukční přirážky.

Obraz nabízela stejně jako dnešní Fillovo dílo společnost Adolf Loos Apartment and Gallery. I s pětiprocentní aukční přirážkou zaplatí nový majitel 18,38 milionu korun, řekl ČTK jednatel aukční síně Vladimír Lekeš.

Malíř se stal sedmým nejdráže prodaným obrazem na aukcích v ČR od roku 1990.

Fillova díla patří mezi sběrateli umění k oblíbeným, loni se prodal obraz Hlava muže v cylindru za 16 milionů korun a za 15,2 milionu korun dílo Ležící žena. Dnes vydražený obraz s vyvolávací cenou 16 milionů korun patří podle zástupců aukční síně k nejlepším Fillovým olejům vůbec a má i tu nejlepší provenienci. Pochází ze sbírky nejvýznamnějšího českého sběratele kubismu Vincence Kramáře.

Prodal se rekordní počet položek

Sběratelům se nabízel také Schikanederův Pohled na Mánes (Šítkovské mlýny) s vyvolávací cenou 4,8 milionu korun. Prodal se za 5,1 milionu. Schikaneder je nejdražším autorem z českých umělců 19. století, byť jeho tvorba zasahuje i za přelom století. Jeho rekord dosud drží dílo s názvem Kontemplace, které se prodalo v roce 2010 za 8,1 milionu korun.

Za 6,9 milionu bylo vydraženo Staropražské nokturno a loni se v dubnové večerní aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery prodal Schikanederův obraz Večer u mořského břehu za 6,6 milionu korun.

"Na dnešní aukci se prodalo 94 procent položek, což je také rekord," uvedl Lekeš.

Žebříček nejdráže prodaných děl v tuzemsku vede obraz Františka Kupky Tvar modré, který našel kupce za rekordních 55,75 milionu korun. Obraz vydražil zahraniční sběratel, české úřady však po aukci uvedly, že dílo je kulturní památkou, a nemůže tudíž být natrvalo odvezeno ze země. Galerista se proti tomuto verdiktu odvolával, v prosinci ale ministerstvo kultury definitivně památkovou ochranu potvrdilo.

Emil Filla - Malíř (1920 – 21, olej a písek na plátně, 98 x 90 cm)

Filla

Jakub Schikaneder - Šítkovské mlýny (Pohled na Mánes) (1910-1920, olej na plátně, 75 x 80 cm)

Schikaneder

Foto: aloos.cz

Související