Cena 17,5 milionu korun, za kterou byl na středeční aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery vydražen obraz Malíř od Emila Filly, je sice nejvyšší cenou, jaká kdy v souvislosti s Fillou v aukční síni zazněla, o malířův autorský rekord však nejde. Ten nadále drží obraz Zátiší s knihou (Zátiší s lahví cherry), který byl na podzim 2010 stejnou aukční síní vydražen za 16,25 milionu korun.

Toto zdánlivě rozporuplné tvrzení má jednoduché vysvětlení – aukční provize. Cena dosažená na sále je totiž jen částí ceny, kterou kupec za dílo zaplatí. Nad částku, za kterou je obraz na sále „přiklepnut“, platí ještě provizi aukční síně, která se standardně pohybuje kolem 20 procent. Některé aukční síně si však účtují i 24 nebo 25 procent, nejdražší díla jsou naopak občas dražena se sníženou provizí.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.