Kanadský architekt Frank Gehry se designem nábytku a sochařstvím zabývá dlouhodobě. Už začátkem osmdesátých let vytvořil na objednávku firmy Formica Coproration první sochy ryb z tehdy nového plastového laminátu značky ColorCore, používaného k výrobě pouličních cedulí. Po třiceti letech se Gehry ke svým rybám nyní vrátil a vystavuje je v pobočkách galerie Gagosian v Los Angeles a v Paříži.

Gehryho rybí sochy jsou poskládané z úlomků, na něž autor přišel vlastně nahodou: v osmdesátých let se mu část laminátu omylem rozbila a Gehry zjistil, že úlomek nápadně připomíná rybí šupinu. Už v letech 1984 až 1986 začal vyrábět takzvané rybí lampy, v nichž byly kusy ColorCoru spojené kovovým drátem a přilepeny jeden k druhému.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.