Ve věku dvaasedmdesáti let v pondělí ráno náhle zemřel grafik Oldřich Kulhánek, známý především jako autor podoby současných českých bankovek. S odvoláním na Kulhánkovu rodinu o tom informovala ČTK. Kondolenční dopis rodině v pondělí zaslal předseda vlády Petr Nečas.

Malíř, grafik a ilustrátor, ale později také scénograf a pedagog Kulhánek nesměl za komunismu tvořit pod svým vlastním jménem. Ačkoliv již v sedmdesátých letech měl první výstavu v Japonsku, později jej StB uvěznila a také soudila kvůli takzvaně ideově nebezpečným grafikám.

Návrat z Japonska

Svoji profesionální dráhu začal pražský rodák Kulhánek v polovině šedesátých let coby absolvent ateliéru Karla Svolinského na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Jeho dipomovou prací byly ilustrace knihy veršů Vladimíra Holana Sen.

Svoji první samostatnou výstavu měl roku 1968 v Galerii mladých v Praze společně s malířem Janem Krejčím. Již o tři roky později byl ale zatčen státní bezpečností, když se vracel ze Světové výstavy v japonské Ósace.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.