Od naší spolupracovnice v Paříži – Neobvyklý pohled na klasiky světového malířství se cení. Pařížská Pinacothèque s jedním takovým přichází. Komplementární výstavy nazvané Van Gogh: Rêves de Japon (Sny o Japonsku) a Hiroshige: L'art du voyage (Umění cesty) srovnávají dílo nizozemského impresionisty a v Evropě spíše neznámého, byť ceněného japonského dřevorytce.

Na jedné straně živelnost nejslavnějšího Holanďana, na straně druhé stoická vyrovnanost japonského umělce.

Už navždy bude tím, "co si uřízl ucho a byl tak trochu blázen". Zjednodušující soudy ale rychle berou za své, když stojíme před van Goghovými obrazy ve skutečnosti. Energetická smršť sálající z jeho olejů je jen jedním z mnoha důvodů, proč zůstává jedním z nejznámějších malířů světa.

Jeho skoro až reliéfní malby (malíř nanášel oleje často přímo z tuby a bez mísení) jsou plastickým, přímo fyzickým ztvárněním umělcova napětí, neuhlazenost plochy obrazů zneklidňuje, provokuje, dráždí smysly.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.