V londýnské aukční síni Sotheby's se bude v úterý večer dražit jeden z portrétů od Pabla Picassa, který je součástí série s jeho milenkou a múzou Marií-Thérèse Walterovou. Cenu obrazu s názvem Sedící žena u okna odhaduje Sotheby's na 25 až 35 milionů liber (přes miliardu korun).

Dílo je součástí aukce obrazů impresionistů a modernistů a Picasso ho vytvořil v říjnu 1932. V aukci je i další Picassův obraz s názvem Lebka a kniha, který by mohl vynést až 1,3 milionu liber (zhruba 40 milionů korun).

Nejvyhledávanější Picasso

"Ta cena není vůbec přehnaná, odpovídá předchozím prodejům děl ze stejné série,“ říká šéfredaktor časopisu Art+Antiques Jan Skřivánek. Podle něj se může stát, že se v Londýně sejdou dva sběratelé, kteří cenu vyženou ještě výš.

„Tyhle Picassové jsou nejvyhledávanější, i když z uměleckohistorického hlediska jsou ranější práce cennější. Ty se však již na trhu s uměním téměř nevyskytují, a navíc portréty Picassovy milenky jsou líbivější, divácky nejvstřícnější – jsou to velká barevná plátna," vysvětluje Skřivánek.

Ze série z roku 1932, kdy Picasso namaloval několik portrétů Marie-Thérese, pochází také Akt se zeleným listem a bustou, který byl v roce 2010 prodán za 106 milionů dolarů.

Když se obraz protrhne

Další dílo z této série má poněkud bizarní osud: „V roce 2006 jej majitel protrhl loktem. Byl to obraz Sen a sběratel již pro něj měl dohodnutého kupce za 139 milionů dolarů. Ještě před prodejem jej však ukazoval přátelům a přitom došlo k promáčknutí,“ říká Skřivánek a dodává, že z obchodu tehdy sešlo.

Přečtěte si více o incidentu na Artplus

I když původní kupec by o plátno stál i po protržení, sběratel prý incident přijal jako znamení, že se obrazu zbavovat nemá. Navíc škodný rozhodně nebyl: nejen, že mu slavný obraz zůstal, ale ještě dostal na pojistce 80 milionů dolarů.

Součástí úterní dražby budou také obrazy dalších velikánů, jako jsou Claude Monet, Paul Gauguin nebo Joan Miró. Všechna díla celkově by mohla vynést až 100 milionů liber.

FEMME ASSISE PRÈS D'UNE FENÊTRE Tak zní původní název obrazu, jehož cena se může vyšplhat na miliardu korun

Picasso

Související