Brno přijde o jednu ze svých nejlepších uměleckých galerií. Společnost Jižní centrum a.s., jejímž jediným akcionářem je město Brno, totiž vypověděla nájem galerii současného umění Wannieck Gallery.

"Důvodem je opakované porušování závazků nájemce, který doposud neuhradil nájem za prosinec minulého roku, leden a únor. Opakované odmítání hradit smluvní pokuty za pozdně zaplacený nájem, u kterých evidujeme i roční prodlení, činí celkovou dlužnou částku cca 500 tisíc korun," uvedl pro IHNED.cz brněnský primátor Roman Onderka.

Podle něj se vedení Jižního centra a.s. spojí s pořadateli jednotlivých akcí, které ve Wannieck Gallery probíhaly – což jsou například koncerty Filharmonie Brno –, a pokusí se jim nabídnout přímou spolupráci.

Odbor kultury na brněnském magistrátu se prozatím vyjádřit odmítl. Minimálně do pondělí se záležitostí Wannieck Gallery nebude zabývat, uvedl.

Přes 8 milionů korun na nájmu

Důvodem k vystěhování Wannieck Gallery má být opožděná úhrada nájemného. Wannieck Gallery totiž společnosti Jižní centrum a.s. platila každý měsíc 150 tisíc korun. Zástupci galerie v tiskové zprávě připomínají: dělo se tak navzdory tomu, že město Brno navenek avizuje podporu kultury, ale na provoz neziskové Wannieck Gallery nepřispívá ani symbolicky.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.