Přes jedenáct století starý je khmerský chrám Preah Vihear, jenž leží na území Kambodže poblíž hranic s Thajskem. Komplex, který UNESCO před pěti lety zařadilo mezi památky světového dědictví a kam se stále chodí modlit buddhističtí mniši, je už sto let předmětem sporu mezi nacionalisty z obou zemí. Redaktor časopisu Archaeology například líčí svoji předloňskou návštěvu, během níž chrám tři hodiny zasypávala střelba z minometu ráže 81mm.

Během útoku bylo zraněno dvanáct vojáků, kteří budovu střežili, a sedm lidí včetně oficiálního fotografa chrámu dokonce zemřelo. Útok také poškodil část kamenné konstrukce chrámu.

Přitom právě Preah Vihear, nacházející se na pět set metrů vysoké plošině, by pro stagnující kambodžskou ekonomiku mohl být výrazným zdrojem příjmů z turismu, píše Archaeology.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.