Z kulturní paměti jméno Jindřicha Chalupeckého zdaleka nevymizelo. Naopak: stal se z něj symbol nezávislého a nezkompromitovaného intelektuála, jehož neformální vliv na české umělecké prostředí doprovázelo i praktické angažmá organizátora v letech 1945 až 1948 a poté ve druhé polovině šedesátých let minulého století.

Po roce 1989, kdy byly vydány největší soubory Chalupeckého textů, má však recepce jeho díla povahu návratu k dokumentu či pramenu, méně už slouží pro orientaci v problémech moderního umění. Pro umění současné je jméno Jindřicha Chalupeckého pevně spojeno s cenou pro umělce do 35 let.

Ale jeho kritický odkaz má s dnešní podobou, funkcemi a reflexí výtvarné scény společné snad jen přesvědčení, že umění, umělecké dílo a umělec jsou specifickou, na jiné nepřevoditelnou hodnotou, která si zaslouží pozornost společnosti, jíž přináší - třeba bez jejího zájmu a proti preferencím většiny jejích členů - svébytnou kvalitu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.