Odvolání generálního ředitele Národní galerie Vladimíra Rösela je dobrá zpráva. Odborná veřejnost ho očekávala už mnohem dřív. Za více než rok a půl nedokázala nejdůležitější instituce v oboru udělat téměř nic, čím by obnovila důvěru veřejnosti.

Ta byla na dlouho ztracena desetiletou vládou sebestředného umělce Milana Knížáka, který mimo jiné Národní galerii vyřadil z kontextu světových institucí. Dlouhodobý tlak odborné komunity vyvrcholil peticí Čas na změnu, ministři kultury se však změn báli nebo se bát museli.

Stav nula

Teprve za vedení Václava Riedelbaucha se ministerstvo kultury rozhoupalo k sestavení poradního sboru, jenž doporučil mezinárodní kompetentní výběrovou komisi k výběru nového ředitele. Její doporučení měl však už realizovat nový ministr Besser. Zřejmě politické priority způsobily, že nakonec po delší době došlo k novému výběrovému řízení, z něhož k překvapení všech zasvěcených vyšel neznámý ekonom bez galerijní praxe Rösel.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.