V pařížských uměleckých kruzích mělo jméno výtvarníka Jana Křížka zvuk. Češi se ho však teprve učí "vyslovovat". Téměř tři desítky let po umělcově smrti vydala nyní Národní galerie v Praze obsáhlou Křížkovu monografii připravenou Annou Pravdovou.

Křížkovo svérázné dílo i umělecký a lidský osud patří v dějinách českého umění k tomu nejzvláštnějšímu. Po odchodu do Paříže v roce 1947 udržoval Křížek (1909-1985) omezené styky jen s několika blízkými přáteli v Čechách. Patřil mezi ně především malíř a grafik Václav Boštík.

Až v roce 1998 představila Alena Nádvorníková na výstavě L'art brut v Galerii hlavního města Prahy několik ukázek z Křížkovy tvorby. Ze zapomenutého autora se stala událost a do veřejných i soukromých sbírek v Čechách se dostala značná část jeho pozůstalosti.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.