Letošního bienále umění v Benátkách se historicky vůbec poprvé zúčastní Vatikán. Jeho pavilon se inspiruje knihou Genesis, z níž si vybral triptych konkrétních témat: Stvoření, Zničení a Znovustvoření. Přesto nejde o liturgickou výstavu, podle časopisu TIME se například Vatikán oslovených umělců dopředu ani neptal, zda jsou katolíci.

Na prostřední části pavilonu se podílel český fotograf Josef Koudelka, jenž Vatikánu poskytl osmnáct svých snímků. "Koudelka své fotografie sám vybral a vystavil v mimořádně sugestivním sledu, jenž komentuje válku, vztah lidí k hmotným předmětům a obecně vývoj materiálního konzumu napříč časem," uvádí kurátor vatikánské expozice a zároveň ředitel Vatikánských muzeí Antonio Paolucci.

Podle něj Koudelkovy fotografie představují opuštěný, ublížený svět, ale přitom mění útržky reality v umělecká díla, která někdy hraničí až s abstrakcí.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.