Nejstarší zděná klenba na světě Ták Kasrá jižně od iráckého Bagdádu se začíná opravovat. Na rekonstručních pracích oblouku, který byl postaven v 6. století našeho letopočtu, se podílí pražská firma Avers. Její kontrakt s iráckým ministerstvem památek dosahuje v přepočtu hodnoty 98 milionů korun, informovala ČTK.

"Dostali jsme se k oblouku po čtyřiceti letech, kdy je stav chátrání takový, že ve výhledu nějakých dalších desítek let by došlo ke zhroucení klenby," uvedlů za firmu Avers její mluvčí Martin Plotek.

Ták Kásrá se anglicky nazývá The Arch of Ctesiphon podle starověkého perského města Ktésifón, které se pod názvem Kasifie objevuje i v biblické knize Ezdráš. Dnes z palácového komplexu zbývá už jen oblouk a část stěny.

I podle agentury AFP památka chátrá desítky let, teprve po loňském období dešťů však zhruba dvoumetrová část oblouku spadla. Od té doby je památka přístupná pouze se svolením iráckého ministerstva památek.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.