Více než sto tisíc profesionálních vykradačů hrobek působí na čínských archeologických nalezištích. Podle toho, jak je líčí tamní úřady, nemají tito zloději nic společného s podobou, v jaké vykradače hrobek "popularizovala" například série filmů o Indiana Jonesovi nebo videohry s hrdinkou Larou Croft.

Většinou jde o obyčejné zloděje nebo bývalé farmáře, kteří už si nechtějí dál vydělávat sklizněmi prosa či kukuřice. Proto se přidávají k organizovaným skupinám, které je pak učí, jak se nepozorovaně vloupat do hrobu a odnést z něj to nejcennější. Za těmi nejvlivnějšími gangy pak stojí přímo šéfové čínského podsvětí, upozorňuje nejnovější číslo časopisu Archaeology.

Podle něj bylo v Číně za poslední dvě dekády vykradeno zhruba 400 tisíc hrobů, většinou na kraji skutečných nalezišť či starodávných území, kam vykradači jezdí většinou v noci. To, co si z hrobů odnášejí, pak okamžitě prodávají místním obchodníkům. Následně celá skupina co nejrychleji opustí město, aby nehrozilo, že je někdo pozná.

Protože skupiny se pohybují na řídce osídleném venkově a bývají informované o tom, kde sídlí nejbližší policejní úřady, bývá takřka nemožné je zastavit.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se