Více než sto tisíc profesionálních vykradačů hrobek působí na čínských archeologických nalezištích. Podle toho, jak je líčí tamní úřady, nemají tito zloději nic společného s podobou, v jaké vykradače hrobek "popularizovala" například série filmů o Indiana Jonesovi nebo videohry s hrdinkou Larou Croft.

Většinou jde o obyčejné zloděje nebo bývalé farmáře, kteří už si nechtějí dál vydělávat sklizněmi prosa či kukuřice. Proto se přidávají k organizovaným skupinám, které je pak učí, jak se nepozorovaně vloupat do hrobu a odnést z něj to nejcennější. Za těmi nejvlivnějšími gangy pak stojí přímo šéfové čínského podsvětí, upozorňuje nejnovější číslo časopisu Archaeology.

Podle něj bylo v Číně za poslední dvě dekády vykradeno zhruba 400 tisíc hrobů, většinou na kraji skutečných nalezišť či starodávných území, kam vykradači jezdí většinou v noci. To, co si z hrobů odnášejí, pak okamžitě prodávají místním obchodníkům. Následně celá skupina co nejrychleji opustí město, aby nehrozilo, že je někdo pozná.

Protože skupiny se pohybují na řídce osídleném venkově a bývají informované o tom, kde sídlí nejbližší policejní úřady, bývá takřka nemožné je zastavit.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.