Přestože v srbských galerijních sbírkách se nachází přes 35 tisíc uměleckých děl včetně obrazů od Matisse, Picassa či Van Gogha, běžní návštěvníci je neuvidí. Už přes dekádu je totiž Národní muzeum v Srbsku skryté pod lešením, a také v místním Muzeu současného umění se poslední velká výstava odehrála v roce 2007.

Připomíná to BBC, podle níž se proto galerijní život v Bělehradě přesunul do menších prostorů. Například spolek Mikro Art, který propaguje zabírání nevyužitých veřejných prostor pro tvůrčí projekty, provozuje za nefunkčním kinem v centru města prostor nazvaný Street Gallery. Ten vloni uspořádal sedmnáct výstav, z toho dvě přímo ve spolupráci s Muzeem současného umění.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.