Narodil se v Bombaji hinduistickému otci a židovské matce, která se do Indie s rodinou přistěhovala z Bagdádu. V sedmnácti odešel do Izraele, kde žil zpočátku v kibucu, a rozhodl se, že se namísto elektrotechnice bude věnovat umění.

A tak se o dva roky později přestěhoval do Londýna, aby studoval sochařství na Hornsey College of Art. Od té doby získal Turnerovu cenu a podle Financial Times si uměním vydělal 80 milionů liber, za které si mimo jiné pořídil všechny budovy v jedné ulici londýnské čtvrti Camberwell, kde má ateliér. Od letoška ke svému jménu připisuje titul sir, který získal za zásluhy pro výtvarné umění.

Život Anishe Kapoora je zkrátka stejně zajímavý jako jeho tvorba. Berlínská galerie Martin Gropius Bau sestavila průřez jeho dílem od osmdesátých let po současnost. Autor přímo pro výstavu vytvořil gigantickou instalaci, která se neustále rozpíná.

Nafukovací socha

Poznávacím znamením Kapoorových objektů je temný odstín rudé barvy připomínající indickou čelní ozdobu bindi. Téměř šedesátiletý umělec ho použil i na stavbu pro loňské olympijské hry v Londýně pojmenovanou ArcelorMittal Orbit. Konstrukce, která je křížencem Babylonské věže a zkroucené horské dráhy, není v Kapoorově tvorbě ojedinělá. Jeho sochy svou monumentalitou často stojí na prahu architektury.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se