Sál je chaoticky zaplněný abstraktními obrazy a ten nejjednodušší z nich, černý čtverec na bílém pozadí, visí v rohu, úplně nahoře. Prezentaci, která v Petrohradě roku 1915 šokovala návštěvníky, zopakovalo nizozemské Stedelijk Museum na velkolepé přehlídce Kazimir Malevič a ruská avantgarda.

Před sto lety veřejnost nejvíc rozezlil právě obraz Černý čtverec, který Malevič instaloval na místo, které je tradičně vyhrazené náboženským ikonám. Kritici umění průkopníka moderního umění označili za arogantního a jeho akt za "smrt malby".

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.