Ludvík má jasný denní program. V rozpadlé ruině roztápí oheň a pak si do žhavých uhlíků lehá. Má psychickou poruchu, ale teplo popela ho taky chrání před chladem, protože je bezdomovec.

Prázdný život muže na okraji společnosti ve své sérii černobílých snímků zachytil Filip Jandourek, fotograf internetového zpravodajství Českého rozhlasu, a získal za ni 3. cenu v kategorii Portrét.

Fotografie jsou vizuálně zajímavé, technicky precizní a soubor je kompaktní. Autor velice osobitě prezentuje podivuhodnou osobnost, která zároveň přesvědčivě vypovídá o temných koutech naší společnosti.

Podobných sérií, které v divákovi zanechají silný dojem a nevytratí se z jeho mysli jako při klikání na internetových serverech, je však na přehlídce Czech Press Photo 2013 velice málo.

Obligátní témata

Výstava je letos extrémně přesycená fotografiemi politiků. Ve výběru klasicky nechybí problematika života v Africe a těžkooděnci čelící demonstrantům. Za fotografie z protiromských shromáždění získal Zlaté oko v kategorii Aktualita Jan Venhoda. Ani s odstupem času však nový pohled na událost nepřinášejí.

Za dokumentování tureckých protivládních protestů byli oceněni fotograf Reflexu Jan Šibík a fotograf Respektu Milan Jaroš. Zatímco Šibík, který za sérii získal 2. cenu v kategorii Aktualita, zdůrazňuje dramatické střety v ulicích, Jaroš, který zvítězil v kategorii Reportáž, se zaměřuje spíš na to, jak boje zasáhly do každodenního života obyvatel Istanbulu.

Subjektivní pohled na realitu v syrském Aleppu zprostředkovali Victor Breinner (3. cena Aktualita) a Stanislav Krupař (2. cena Reportáž). Breiner dokumentoval práci lékařů a ošetřovatelů v provizorních podmínkách nemocnice, která byla zdemolovaná při bombardování v prosinci 2012.

Krupař, který sérii pořídil pro německý týdeník Die Zeit, se dostal do utajované centrály Svobodné syrské armády. Jeho soubor zachycuje noční výpadek proudu, kdy se aktivita rebelů přesouvá na sociální sítě. Díky laptopům je nevyrušují ani časté výpadky proudu, způsobené převážně bombardováním.

Vzestup a pád

Vybrané snímky ilustrují také dosavadní počínání prezidenta Miloše Zemana. Jeho cesta na Hrad a následné škobrtání vysloužila několika autorům ceny v kategorii Lidé, o nichž se mluví.

Záběry hbitých fotografů zvěčnily jeho pád v České televizi (Petr Novotný - Blesk), dovolenou na Vysočině (Ladislav Křivan - Blesk) i virózu při slavnostím ceremoniálu otevírání klenotnice se Svatováclavskými korunovačními klenoty (Jan Šibík - Reflex).

Výstava

Czech Press Photo 2013

Staroměstská radnice

Praha

do 31. ledna 2014

Souvislá práce fotografů, kteří dokumentovali ostatní prezidentské kandidáty, byla rovněž odměněna několika cenami. Fotografové Libor Fojtík (Hospodářské noviny) a Karel Cudlín (Respekt) sledovali práci Jana Fischera. Lukáš Bíba získal 3. cenu v kategorii Lidé o nichž se mluví za plastický obraz kampaně Přemysla Sobotky.

V kategorii Sport zabodovaly už mnohokrát zvládnuté motivy Jizerská 50 a Velká pardubická. Příliš invenční nebyli ani ocenění v kategoriích Příroda nebo Umění a zábava. Přímostí svých momentek však překvapil Milan Illík, který pronikl do skupiny teenagerů a tři roky dokumentoval jejich povinnosti a zábavu.

Nejoriginálnější výtvarně poutavý pohled na každodenní život Zdeňku Vajnerovi přinesl 1. cenu ve stejnojmenné kategorii. Zachytil odpočinek na balkonech, kde soukromé a veřejné odděluje tenká bariéra z matného skla.

Obecně však soutěž více než fotografické kvality a originalitu odráží události uplynulého roku. Přehlídku zavaluje prezintská kampaň a opakující se témata z minulých ročníků či připomínky loňského dění - zvolení papeže Františka, povodně, výbuch v Divadelní ulici, zátah u lobbisty Ivo Rittiga či kyperská finanční krize.

Vítězné video z Czech Press Photo Srdce Havel
Srdce_Havel.mp4.jpg

Fotogeničnost nestačí

Na prosté fotogeničnosti a atraktivnosti témat stojí i vítězná videa. Toto médium má od letoška svou vlastní sekci. Czech Press Photo chce být navzdory svému názvu "platformou pro prezentaci moderního vizuálního žurnalismu".

Česká soutěž tak pouze následuje World Press Photo, kde byla multimediální sekce prezentovaná už potřetí. O cenu ve dvou nových kategoriích se v Česku poprvé ucházelo celkem 38 tvůrců.

Ocenění v kategorii Aktualita a reportáž získal Vojtěch Votýpka s materiálem nazvaným Srdce Havel natočeným na 35mm film , který zachycoval vznik voskové sochy z pietních svíček věnované Václavu Havlovi.

V kategorii Feature zvítězili Jan Šibík z Reflexu s volným novinářem Milanem Šímou s reportáží ze severoindického Illahabádu, kde se konala Kumbh Mela, velký hinduistický svátek spojený s očistnou koupeli v Ganze.

Do národní soutěže prozatím nebyla zařazena kategorie World Press Photo Interaktivní dokument, jenž má oceňovat projekty, které intenzivněji zahrnují diváka. Ovšem vhodných kandidátů by se pro ni našlo zřejmě velmi málo.

Vítězné video z Czech Press Photo Kumbh Mela s NiradLlanem
Kumbh_Mela_s_NiradLlanem.mp4.jpg