Pro své fotografie si sice František Drtikol (1883-1961) nechal vyrábět speciální kulisy a v pozdějších letech sám vytvářel figurky, které nahradily modelky. Jen kresba a grafika mu však umožnily absolutně se oprostit od limitů reality a ponořit se do mystických a fantaskních krajin.

Spiritualita pro něj byla zřejmě vždy zásadní a ke kresbě se vracel i později, když těžištěm jeho tvorby byla fotografie. Na sklonku života ovšem uměleckou tvorbu zastoupil buddhismus.

Myšlenka osvobození od egoismu a pomíjivosti byla pro Drtikola příznačná. Ačkoliv ho uznávali zahraniční odborníci, v Praze byl nucen z finančních důvodů v polovině třicátých let zavřít svůj ateliér. Asketický život tak pro něj byl navzdory talentu nevyhnutelný.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.