Světlo. Stín. Pět sekund. Ingredience pro získání prestižní britské Turnerovy ceny mohou být doopravdy minimalistické. V roce 2001 ji dostal Martin Creed za instalaci, během níž se v prázdné místnosti pravidelně zhasínalo a rozsvěcelo světlo.

Prostý je i její název: č. 227. Na začátku devadesátých let se totiž Creedovi nedařilo trefně pojmenovat některé vlastní výtvory, a tak je začal čistě prakticky označovat čísly. Obraz č. 3 je přitom první z číslovaných, protože pro umělce byla čísla jedna a dva příliš svazující. Ačkoliv je Creedovi teprve šestačtyřicet, londýnská Hayward Gallery uspořádala velkolepou retrospektivu jeho díla.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.