Nacisty ukradené plátno proslulého francouzského malíře Henriho Matisse se z norského muzea vrátí rodině původního majitele. Mattisův obraz Žena v modrém před krbem zabavili nacisté v roce 1940 a dlouhá léta byl nejznámějším dílem vystaveným v muzeu poblíž metropole Oslo.

Dílo v odhadované hodnotě 20 milionů dolarů (přes 400 milionů korun) se nyní vrátí rodině židovského obchodníka s uměním Paula Rosenberga.

Obrazu datovaného do roku 1937 se druhý nejmocnější muž nacistického Německa Hermann Göring zmocnil v roce 1940, když Rosenberg v obavě o život prchl i s rodinou z Evropy za oceán. Dílo později koupil pařížský obchodník s uměním, jenž byl potrestán za nedovolený obchod s obrazy zabavenými nacisty. Začátkem 50. let se plátno z jedné francouzské galerie dostalo do norského muzea Henie Onstad Art Center, jehož majitel údajně neměl o původu obrazu tušení.

"Ačkoli jsme dílo získali v dobré víře, rozhodli jsme se podřídit mezinárodním dohodám a vrátit obraz Rosenbergovým dědicům," uvedlo v prohlášení muzeum, jehož zakladateli byli v roce 1968 loďařský magnát Niels Onstad a jeho žena Sonja Henieová, trojnásobná olympijská šampionka v krasobruslení.

Norsko podepsalo washingtonskou dohodu z roku 1998 o dílech zabavených nacisty, která muzeím a galeriím nařizuje vyhledat podezřelé artefakty v jejich sbírkách a pokusit se objevit původní majitele a díla jim vrátit.

Na Matissův obraz upozornila norské muzeum předloni Rosenbergova rodina.

Hledáním uměleckých děl, která ukradli nacisté, se věnuje americký film Památkáři.