Cesta na výstavu amerického filmaře a výtvarníka Tima Burtona v newyorském Museum of Modern Art v roce 2009 vedla skrz chřtán příšery z nerealizovaného projektu Trick or Treat.

V pražském domě U Kamenného zvonu, kde se veřejnosti minulý týden otevřela zbrusu nová expozice Tim Burton a jeho svět, změnili architekti studia Olgoj Chorchoj gotickou vstupní halu k nepoznání. Nepoužili přitom žádnou autorovu nestvůru, ale jeho charakteristický motiv, černobílé pruhy.

Když se Burton živil jako animátor ve společnosti Disney, ponožky s tímto vzorem prý byly talismanem, bez kterého se cítil nesvůj. Jistou nesmělost si partner britské herečky Heleny Bonham Carterové uchoval i po padesátce.

"Cítím určitou míru nejistoty. Nesnesu prohlížet si výstavu s jinými lidmi. Je to jako dívat se na své špinavé prádlo," řekl autor Hospodářským novinám.

Burtonova retrospektiva v MoMA se stala s více než osmi sty tisíci návštěvníky třetí nejnavštěvovanější výstavou v historii této prestižní instituce. Předčila ji jen přehlídka díla Pabla Picassa v roce 1980 a Henriho Matisse z roku 1992. Úspěch později sklízela i v Melbourne, Paříži, Los Angeles a Soulu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.