Pouhé tři dny poté, co separatisté na východě Ukrajiny vyhlásili nezávislou Doněckou lidovou republiku, se o územní nezávislosti hlasovalo také v Praze – jenže v rámci uměleckého projektu.

V baru na lodi U Bukanýra, která kotví naproti nábřeží pod Letenskými sady, totiž nástěnná galerie Artwall ve čtvrtek uspořádala recesistickou akci, při níž se drtivou většinou odhlasovalo přičlenění Podkarpatské Rusi k fiktivní republice Verchovina.

Plakáty k této anexi jsou nyní až do 12. června vylepené na zdech nábřeží.

“Dění na Ukrajině by nás mělo zajímat. Proto v kritické rovině reagujeme na to, co proběhlo na Krymu,” řekla na vernisáži kurátorka výstavy Lenka Kukurová. “Tento projekt je orientovaný na reflexi z druhé strany, a každý si může vybrat, zda toto fiktivní přičlenění navrhují podkarpatští separatisté, českoslovenští revizionisté nebo zástanci rozšíření Evropské unie.”

Podtextem výstavy je podle Kukurové apel, že politické problémy nelze řešit rozdělením území za přítomnosti vojenských sil.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.