Nic nesvědčí o zájmu Poláků o současné české umění jako to, že průřezovou výstavu jednoho z momentálně nejžádanějších českých umělců Jiřího Kovandy uspořádalo nejprve muzeum v polské Wroclawi. Teprve odsud se expozice přestěhovala do Domu umění v Brně.

Na tom, aby vzájemných kontaktů bylo víc, nyní pracuje Petr Janyška, od loňska ředitel Českého centra ve Varšavě.

Začátkem dubna do Česka přivezl dva hlavní kurátory z polských muzeí současného umění: Piotra Stasiowského z Muzea ve Wroclavi a Jaroslawa Lubiaka z Muzea v Lodži.

"Snažím se obě země víc propojit, vytvořit kontakty mezi českými a polskými výtvarnými institucemi, aby věděly, co ty druhé mají ve svých sbírkách, co mohou nabídnout a na co se soustřeďují. Aby si v budoucnu mohly víc půjčovat díla či vytvářet společné projekty," řekl HN Janyška.

Ten tvrdí, že polští kurátoři znají dobře české umělce, méně už jednotlivá muzea a galerie.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.