Nejdřív si člověk myslí, že před ním visí dvojice navlas stejných fotografií.

Na obou vidí dvě tmavooké brunetky sedící těsně vedle sebe, jak upřeně hledí do kamery a pohledem překonávají vrcholky lahví, plechovek a krabiček stojících na stole. Něco ale nesedí, a tak divákovy oči těkají z jednoho snímku na druhý, dokud si nezačne připadat jako dítě zápolící s hříčkou typu "najdi sedm rozdílů".

A pak si toho všimne. Z každé fotografie se na něj dívá vždy jen jedna z dívek, druhá ho pohledem o kousek míjí. Jen těch pár centimetrů stačí k tomu, aby se od sebe snímky dramaticky lišily.

Jejich autorka Barbara Probstová, jež od minulého čtvrtka vystavuje v pražském Rudolfinu, postavila před dívky dva fotoaparáty, řekla jim, ať každá upírá zrak do jednoho z nich, a pak v tu samou chvíli stiskla spoušť obou přístrojů. Jedno místo, stejné tváře i rekvizity, jeden zlomek sekundy, a přesto se člověk dívá na dvě reality.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.