O anglickou uměleckou cenu Turner Prize, která kdysi nastartovala kariéru Damiena Hirsta či Anishe Kapoora, budou letos usilovat jen umělci pracující s takzvanými novými médii.

Ve středu to oznámili pořadatelé ceny, když v londýnském muzeu Tate Britain představili čtyři finalisty ocenění.

"Není to poprvé, co mezi nominovanými nejsou malíři či sochaři. Například na práci s videem se finalisté orientují už deset dvanáct let," řekla šéfka muzea a zároveň předsedkyně poroty ocenění Penelope Curtisová.

"Umělci už tradiční formy nepoužívají," tvrdí Curtisová a dodává, že letošní finalisté jsou méně známí než ti, kteří byli na cenu navrženi v předchozích letech.

"Vytváří ale díla se silným politickým či společenským dopadem. Cenu navíc většinou dáváme neznámým umělcům, kteří se slavnými teprve stanou," říká Curtisová.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.