Pro malířku Adrienu Šimotovou, která v pondělí zemřela ve věku 87 let, se stal papír jakýmsi „turínským plátnem“, do něhož bylo zabaleno Ježíšovo umučené tělo.

Jedna z nejrespektovanějších českých výtvarných umělkyň proslula tím, jak při tvorbě právě „celým tělem“ vstupovala do papíru. A jak její tvorbu ovlivnily mučivé životní zkušenosti.

„Já jsem štětcem přestala pracovat, protože jsem nechtěla, aby mezi dílem a mnou byl nějaký štětec nebo tužka. Měla jsem pocit, že do toho musím vstoupit celým tělem,“ vysvětlovala v roce 2005 Šimotová v rozhovoru pro Hospodářské noviny, jak pracuje.

„Teď jsem byla v Benátkách a měla jsem možnost vidět jednoho z posledních Tizianů. Ten je malován už také prsty, alespoň zčásti. Některé vrstvy dokonce nanáším pouhým dechem.“

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.