Smrt člověka je z hlediska druhých vždy jakýmsi vypadnutím ze symbolické mapy. Zemřelí už tu nejsou jako jisté znaky odlišnosti, na které se můžeme spolehnout, protože pravidelně vpadávají do našeho života, nýbrž přetrvávají už pouze jako stopy, které zůstávají ve společenském proudu vědomí i v tom kterém z nás.

Mrtví, kteří opustili a zhasli svůj vlastní svět, přežívají v našich symbolických krajinách. Někde jen jako máloříkající jména, jinde jako shluky či komplexy, které v nás kromě vzpomínek zanechávají i potřebu nechat žít dál.

Adriena Šimotová, k níž se snad nejlépe hodí někdy možná až vznešené označení umělec, protože označení jako "výtvarnice" je ponižující a slovo "malířka" nedostatečné, zanechala stop požehnaně. Nejde ani tak o její početné dílo jako spíše o gesta a znamení, o skutečné dědictví, jež by nemělo po její smrti ležet jen tak.

Setkání s dílem Adrieny Šimotové nebývá nikdy hlučné. Naopak svou jemností nutí k jakémusi ztišení. Jako by už tím říkalo, že dotyk díla je možný jedině ve vytržení z běžnosti, kdy se s dílem stulíme do sebe a necháme se jím dráždit, mučit, mazlit.

Jemnost, čistota, vytržení – tři slova, která s Adrienou Šimotovou už navždycky zůstanou. Ostatně řekla to sama daleko přesněji a výstižněji: "Dalo by se u mě snad hovořit o určité spirituálnosti, ale naprosto ne o nějaké jurodivosti. Jde mi vždy spíš o čistotu."

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.