V sále číslo 19 v berlínském muzeu Martin-Gropius-Bau stojí od rána do večera fronta před úzkým vchodem do instalace s lapidárním názvem 81.

Je to věrná kopie cely v utajeném vězení čínské vojenské policie na okraji Pekingu, samotky, kde disident Aj Wej-wej strávil jedenaosmdesát dní poté, co ho v dubnu 2011 zatkli na pekingském letišti.

Neměl šanci zatelefonovat domů ani se poradit s právníkem. Nikdy se nedověděl, co přesně se mu klade za vinu.

Instalace 81 je zhruba sedm krát tři a půl metru prostoru, kde je všechno včetně stěn pokryto bílou pěnovou hmotou. "Ono je tam křeslo? A široká postel? Koupelna?" diví se návštěvníci.

Ve skutečnosti to žádný fešácký kriminál nebyl. Vězně sledovaly nonstop tři kamery a pět skupin strážných. Světlo svítilo ve dne v noci. Aj Wej-wej směl celu opustit, jedině když ho vezli k výslechu. Vezli ho tam celkem padesátkrát. Vyslýchali ho s rukama připoutanýma k židli.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.